Zákaz testování kosmetických výrobků a přísad na zvířatech je v Evropské unii platný od roku 2004, resp. 2009. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) však stále vyžaduje testování nových přísad na zvířatech a nově i látky, které jsou bezpečné a už se roky v provozech využívají. Tento krok je v rozporu s očekáváním široké veřejnosti i odborníků. Občanská iniciativa Save Cruelty Free Cosmetics tak vyzvala Evropskou komisi, aby přijala hned několik opatření a zamezila testování na zvířatech.
Aktivně usiluje o ochranu a posílení tohoto zákazu, o změnu předpisu EU vztahující se k dostupným chemickým látkám a o prosazení legislativního návrhu, který by stanovil plán na postupné ukončení veškerého testování na zvířatech v EU do konce stávajícího volebního období. Aby byla evropská občanská iniciativa úspěšná, bylo za potřebí nasbírat do konce srpna více než milion podpisů o podpoře a také splnit předepsané minimální limity, a to alespoň v 7 zemích.
Podpisy se shromažďovaly prostřednictvím on-line sběru, celkový počet nasbíraných signatur činí 1 413 383. Nejaktivněji se do iniciativy zapojila Česká republika, která převýšila minimální počet signatářů o 699,05 %. Z minimálního počtu 14 805 signatářů tak poskytlo prohlášení o podpoře celkem 103 495 obyvatel.1 Do podpory se zapojila také řada soukromých společností, mezi které patří například jeden z největších výrobců potravin a výrobků pro péči o tělo, společnost Unilever v čele se značkou Dove.
„Pevně věříme, že testování na zvířatech není nutné k zajištění bezpečnosti našich výrobků nebo jejich složek. Díky rostoucímu vědeckému a technologickému pokroku můžeme získat mnohem více relevantních údajů o bezpečnosti pro ochranu lidí a životního prostředí, a to s využitím moderních přístupů, které se netýkají zvířat. Již více než 40 let vyvíjíme a používáme širokou škálu metod bez pokusů na zvířatech a prosazujeme, aby i ostatní používali vědu, ne zvířata“, uvedla vedoucí Unilever centra pro zajištění bezpečnosti a životního prostředí, Dr. Julia Fentem.
Experimenty na zvířatech jsou ve společnosti stále častěji diskutovaným tématem. Dostatečný počet hlasů, ve zmíněné iniciativě Save Cruelty Free Cosmetics, by mohl v blízké budoucnosti přispět k modernizaci vědy v EU tak, aby všechny testy na zvířatech mohly být ukončeny. Jinými slovy, pravděpodobně přispěje k urychlení nahrazování testování na zvířatech řadou spolehlivých metod, které neohrožují živočišné druhy. Mezi ně patří například rekonstruovaná lidská kůže nebo výkonné počítačové modely.