Přeskočit na Obsah

Unilever představuje recyklovatelné tuby na zubní pastu

Publikováno:

Průměrná doba čtení: 5 minuty

Praha, 21. května – Společnost Unilever oznámila, že má v plánu do roku 2025 převést celé své globální portfolio zubních past, například značky Signal nebo Zendium, do recyklovatelných tub. Již v loňském roce značka Signal uvedla v Česku první zcela recyklovatelné tuby u řady Signal Detox.

Signal Detox recyklovatelné tuby

Po čtyřech letech vývoje budou recyklovatelné tuby v průběhu letošního roku k dispozici na dvou největších trzích s výrobky ústní hygieny společnosti Unilever: ve Francii a v Indii. Nové tuby budou nejprve uvedeny ve Francii u přední značky výrobků ústní hygieny Signal v rámci největší řady Integral 8, která představuje více než třetinu (35 %) portfolia zubních past společnosti Unilever v této zemi.

Většina tub na zubní pastu se tradičně vyrábí z materiálu, který v sobě kombinuje plast a hliník, což dodává obalu flexibilitu, ale současně ztěžuje recyklaci. Namísto hliníku se bude v nových tubách používat materiál vyrobený převážně z vysokohustotního polyethylenu (HDPE), který je jedním z nejlépe recyklovatelných plastů na světě. Vzhledem k tloušťce pouhých 220 mikronů to bude také nejtenčí plastový materiál dostupný na trhu zubních past, což přispěje ke snížení množství plastu potřebného k výrobě každé tuby. V zájmu prosazení širších oborových změn bude tato inovativní technologie zpřístupněna i dalším společnostem.

Samir Singh, výkonný viceprezident divize Global Skin Cleansing and Oral Care, uvedl: „Znečištění životního prostředí plasty je nepochybně jedním z největších ekologických problémů naší doby. Jeho dopad na naši planetu můžeme vidět každý den, a to v podobě miliard tub od zubní pasty, které každý rok skončí na skládkách. Proto jsem hrdý na tuto nejnovější inovaci v oblasti obalových materiálů, díky níž celé naše portfolio zubních past přejde do roku 2025 na recyklovatelné tuby.“

Design byl schválen iniciativou RecyClass, která stanoví standard recyklovatelnosti pro Evropu, jakož i pro laboratoře v Asii a Severní Americe. Splnění těchto přísných požadavků znamená, že nové tuby lze recyklovat jako standardní HDPE odpad.

První recyklovatelný obal představila značka Signal již loni v Česku

V roce 2020 přišel Unilever na český trh se zubní pastou Signal Detox, která je tvořena z 94,5 % ingrediencemi přírodního původu a jejíž obal je tvořen novou technologií na bázi pouze polyethylenu. Díky odstranění hliníkové vrstvy se obal dá plně třídit a recyklovat, a přitom splňuje veškeré normy bezpečnosti a kvality výrobku. Obal se zároveň skládá z 31 % již recyklovaným materiálem a tubu se zubní pastou zakoupíte pouze bez papírové krabičky.

„Udržitelnost je aktuálně v centru vývoje a inovací u každé značky naší divize Krása a péče o tělo. Těší mě, že úspěšné příklady se objevují i na našem trhu. V loňském roce jsmei i díky spolupráci se společností EKO-KOM ověřili, že nový obal past Signal Detox je pro náš recyklační proces vhodný a značně tak může ulehčit vyprodukovanému odpadu ze zubních past. Tím však nekončíme a věříme, že do roku 2025 budou všechny tuby zubních past značek Signal a Zendium u nás také plně recyklovatelné, jak stanovuje naše ambiciózní vize,“ dodává Lenka Křížová, nová vedoucí kategorie Krása a péče o tělo.

Právě se společností EKO-KOM a recyklátorem dutých plastů Unilever loni pilotně testoval nové tuby Singal Detox na jejich recyklovatelnost. Bylo potvrzeno, že tento materiál je možno v České republice recyklovat.

P

Partnerská spolupráce při prosazování inovací

Značky ústní péče společnosti Unilever uzavřely partnerství s několika světovými výrobci obalů, včetně společností EPL (dříve Essel Propack), Amcor, Huhtamaki a Dai Nippon Indonesia (DNPI). Při zajišťování toho, aby nové tuby i nadále chránily kvalitu a chuť výrobků, sehráli v procesu testování zásadní roli rovněž odborníci společnosti Unilever, specializující se na složení a aroma.

Babu Cherian, ředitel oddělení výzkumu a vývoje divize Oral Care Packaging společnosti Unilever, prohlásil: „Recyklovatelné tuby znamenají klíčový milník v oblasti obalových materiálů a co je ještě důležitější, mají potenciál změnit celé odvětví péče o ústní dutinu. Společně s našimi partnery ve výrobě zpřístupňujeme tuto novou technologii všem výrobcům, kteří by o využití nového materiálu měli zájem, a naší snahou je tuto oborovou změnu urychlit.“

Alan Conner, viceprezident pro Evropu, EPL (dříve Essel Propack), řekl: „Pokud se bavíme o zajištění udržitelnosti výrobků pro ústní hygienu, tak narážíme na problém, jak vyvinout výrobek, který by byl recyklovatelný a ve kterém by zároveň nebyl další plast. Společnost EPL jako přední dodavatel tub na zubní pasty na globální trh tuto průlomovou inovaci s potěšením podpořila. Vzhledem k velikosti a tržnímu podílu společnosti Unilever se její závazek, přejít do roku 2025 u celého globálního portfolia zubních past na recyklovatelné tuby, bezesporu stane inspirací pro změnu i u dalších hráčů na trhu.“

Ve snaze o prosazení dalších změn v odvětví zpracování odpadu spolupracuje společnost Unilever s globálními organizacemi působícími v oblasti recyklace, aby zajistila sběr a recyklaci nových tub. Tak tomu bude ve Francii, kde spotřebitelé mohou nové tuby vyhodit doma do koše určeného na recyklovatelný odpad, který bude následně vyvezen a zpracován na nové výrobky.

A to je jenom začátek cesty výrobků pro péči o ústní dutinu společnosti Unilever. Značky jako Signal také plánují do roku 2022 začít ve svých recyklovatelných tubách používat více recyklovaného plastu (PCR), a to jak ve Francii, tak na dalších evropských trzích. Tím se podstatným způsobem omezí používání nových plastů a podpoří posun směrem k cirkulární ekonomice. V širším kontextu přispívá tato inovace k plnění závazku společnosti Unilever navrhovat veškeré plastové obaly jako opakovaně použitelné, recyklovatelné nebo kompostovatelné a k její snaze vybrat od spotřebitelů a zpracovat více plastů, než kolik jich sama prodá.

Zpět nahoru