Jak přežít jarní úklid? Tipy na lepší zvládnutí úklidu.

Dle informací společnosti Unilever se ve dvou třetinách českých domácností v březnu a dubnu stále hojně uklízí. Takzvaný jarní úklid je největším a nejrozsáhlejším úklidem v roce hned po úklidu vánočním. Společnost Unilever (výrobce Domestos a Cif) proto přináší tipy, jak tento úklid lépe zvládnout a užít si tak naplno přicházející jaro v pohodě a radosti. Zároveň Unilever připravuje další jarní průzkum českých domácností, který se bude zabývat úklidem, vařením a velikonočními zvyky v českých domácnostech.

Plánujte a rozdělujte

Dohlížejte na to, aby byla vaše domácnost útulná a příjemně se v ní žilo, ale o úklid se podělte s ostatními členy domácnosti. Pokud vás intenzívní víkendový úklid unavuje, vyčleňte si ještě jeden den v týdnu, kdy se také „uklízí“. Rozdělte si celý proces na několik částí – v pondělí je na řadě kuchyň, ve středu koupelna a WC, o víkendu se vysává a vytírá.

Když se chystáte na větší úklid, pečlivě jej naplánujte a rozhodně postupujte po částech: mytí oken, sezónní úklid ve skříních, přesazování květin…jen se nezapomeňte o činnosti podělit. Vaším cílem by mělo být se úklidem neničit, ale vychutnat si příjemné a čisté prostředí domu nebo bytu, když je vše hotovo.

Tipy od profesionálek

 • Postupujte zásadně "od stropu k podlaze", tedy strop (pavučiny), okna, prach až nakonec vysávejte a vytírejte. Máte-li v plánu také žehlení, začněte jím, při žehlení se totiž práší.
 • Rozdělte si činnosti na etapy a nechte si pomoci.
 • Nepoužívejte smeták, místo toho vysávejte a pak vytírejte (zametáním se víří prach). Dnes je běžné, že vysavače mají speciální nástavce na vysávání plovoucích podlah.
 • Používejte zásadně kvalitní úklidovou techniku (netrapte se s věčně padajícím hadrem z koštěte a nemáchejte si ruce ve špinavé vodě!). Stěrka na okna vám také ulehčí práci.
 • Používejte moderní účinné čisticí prostředky (přípravky ve sprejích se lépe aplikují, pomocí účinného a správně zvoleného přípravku budete rychleji a snáze hotovi).

Kuchyň

Kuchyň je místem, kde se většinou schází celá rodina. Vždy se tu najde něco dobrého k zakousnutí a přitom se potkáte se svými blízkými. Ale kuchyně mohou být také domovem spousty nepříjemných bakterií, které přineseme společně s potravinami. Množení nebezpečných mikroorganizmů zabráníte dezinfekcí pracovní plochy, dřezu, podlah. Nezapomínejte na chladničku, odpadkový koš a jeho okolí.

Tipy a zajímavosti

 • Mikrovlnné trouby - akrylové vnitřky otřete horkým roztokem prostředku na mytí nádobí. Nikdy nepoužívejte abrazivní čistidlo. Vnitřky z nerezové oceli vyčistíte čistidlem proti mastnotě ve spreji, ale nastříkejte ho na hadřík, aby se nedostalo do ventilace.
 • Rozptýlení zápachu v troubě - když troubu nepoužíváte, nechte otevřená dvířka, aby proudil vzduch. Zahřejte v troubě plátky citronu ve studené vodě až k bodu varu, pak ještě 20 minut na středním stupni, aby pára procházela ventily. Osušte.
 • Pracovní plochy z nerezové oceli - k odstranění otisků prstů otřete celý povrch čistým hadříkem s pár kapkami stolního nebo dětského oleje. Pro důkladné vyčištění umyjte roztokem prostředku na mytí nádobí a osušte jemným hadříkem.
 • Odstranění zápachu v lednici - otřete stěny a dveře dezinfekčním roztokem. Zápachu se můžete vyhnout použitím osvěžovače vzduchu pro lednice nebo tím, že ponecháte v lednici trochu zažívací sody v otevřené nádobě.

Koupelna

Snad každý z nás má koupelnu spojenou s chvilkami relaxace. Čistota v koupelně není však jen estetická záležitost, důležitá je i hygienická čistota a hladké povrchy bez vodního kamene, kde se nebudou množit mikroorganizmy. Vlhké a teplé prostředí koupelen je totiž ideálním klimatem pro množení plísní a bakterií.

Fakta a zajímavosti

 • Přípravky, které odstraňují vodní kámen, a dezinfekční přípravky používejte střídavě, dosáhnete lepšího účinku. Nejdříve odstraňte vodní kámen, a pokud chcete dosáhnout hygienické čistoty, po chvíli použijte dezinfekční přípravek.
 • Plíseň velmi snadno odstraníte dezinfekčním přípravkem. Na těžko dostupných místech (jako jsou obklady na zdech apod.) oceníte přípravky ve spreji.

Obývací pokoj

Obývacímu pokoji věnujte cca 30 minut týdně. Otřete prach na skříňkách a svítidlech, na TV, hifi, sedací soupravě a počítači. Vysajte koberec (i pod nábytkem) nebo podlahu, tu poté vytřete přípravkem na podlahu podle typu povrhu. Vysajte i sedací soupravu, pokud je čalouněná.

Věděli jste, že…?

Zvířecí chlupy na čalounění – pokud na ně nestačí váš vysavač, odstraňte je pomocí lepicí pásky omotané kolem ruky. Na velké plochy si nasaďte gumové rukavice, ponořte je do vody a pak pohovku nebo křeslo otřete. Rukavice pak opláchněte pod vodou.

Prach a drobečky v klávesnici zkuste opatrně vyluxovat.

Tip na úklid celé vaší domácnosti:

Výrobky Cif a Domestos Vám pomohou při úklidu ušetřit čas i energii!

Czech Republic

UNILEVER ČR, spol. s r.o.
Voctářova 2497/18
Praha 8 – Libeň
180 00

+420 224 071 612
Veronika.Kusikova@unilever.com

Prozkoumat více o těchto tématech

Nahoru

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Neustále hledáme způsoby, jak se spojit s těmi, kteří sdílí zájem o udržitelnou budoucnost.

KONTAKTY

Spojte se se společností Unilever a týmy specialistů nebo najděte kontakty z celého světa.

Kontaktujte nás