Jen polovina Čechů je spokojena se svou fyzickou kondicí

Praha 31. března 2011 - V České republice ubývá obyvatel, kteří jsou spokojeni se svou fyzickou kondicí. Zatímco v roce 2008 svou fyzičku považovalo za dostatečnou 60 % respondentů, letos už je to pouze polovina dotázaných. Na druhou stranu neubyl počet lidí, kteří o svou fyzickou kondici pečují. Ještě výraznější pokles byl zaznamenán u spokojenosti s váhou – zde se počet spokojených snížil z 55 % na 39 %.

Podle aktuálního průzkumu společnosti Unilever, významného světového výrobce potravin, a agentury STEM/MARK je se svou fyzickou kondicí spokojeno téměř 52 % lidí, což je o 8 % méně než v roce 2008, kdy firma Unilever dělala stejný výzkum. Pohybu se ale pravidelně věnuje kolem 57 % z nás, což je téměř srovnatelné s výsledky z minulého výzkumu.

Nejčastěji provozovanými aktivitami jsou procházky, cyklistika, zdravotní cvičení, turistika nebo plavání. U mladší generace vedou kromě procházek také indoorové činnosti ve fitness centrech a aktivity jako aerobic, spinning či body styling.

Výzkum byl zaměřen taky na hodnocení našich partnerů. Téměř polovina z nás si myslí, že jejich partner či partnerka nepečuje správně o své zdraví a fyzickou vitalitu. Přitom fyzická kondice je podle respondentů pro vitální prožití života klíčová.

„Pokud srovnáme výsledky tohoto průzkumu s rokem 2008, můžeme pozorovat mírné zhoršení v tom, že se Češi o svou fyzickou kondici starají o něco méně. Nepřehlédnutelný je i růst nespokojenosti s fyzičkou a hmotností u obyvatel České republiky. V Unileveru chceme, aby byli lidé sami se sebou spokojení, proto nás zajímá, jaké aktivity jim k tomu pomáhají a co dělají,“ říká Peter Hantych, regionální manažer business analýz Unilever CEE a Rusko.

V rámci průzkumu se Unilever respondentů rovněž ptal na informační kanály, které používají k vyhledávání rad týkajících se zdravého životního stylu, pohybu a zlepšení fyzické kondice. Podle výsledků hledají Češi rady nejvíce na internetu, u přátel či v odborných poradnách. I na tomto poli bylo zaznamenáno výrazné zvýšení používání internetu a také častěji vyhledávána pomoc odborníka. Mezi nejoblíbenější internetové servery patří kromě klasických vyhledávačů stob.cz, flora.cz či zdravi.cz.

Na dotaz, zda jsou respondenti spokojeni s fyzickou kondicí partnera, odpovídá „ne“ 26 %. Je to o 10 % méně než v roce 2008, kdy rezolutní „ne“ odpovědělo 36 % Čechů. V porovnání s rokem 2008 se zvýšil i počet párů, které spolu provozují sportovní aktivity. Před 3 lety jich spolu sportovalo pouze 28 %, kdežto letos je to již 47 %.

U mladších věkových skupin (od 15 do 44 let) jsou nejoblíbenějším druhem pohybu pro udržení fyzické kondice procházky (61 % respondentů ve věku od 15 do 29 let), indoorové aktivity, jako je fitness centrum (22 % respondentů ve věku 15–29 let), aerobic, spinning či body styling (více než 14 procent respondentů ve věku 15 až 29 let).

S přibývajícím věkem (45–69 let) získávají naopak na oblibě hlavně druhy pohybu, které lze provádět venku, jako jsou pravidelné procházky, cyklistika či turistika. Nutno také dodat, že se u všech věkových skupin zvýšila aktivita zdravotní cvičení (33 % respondentů ve věku od 45 do 59 let). Oproti roku 2008 se ve výčtu pohybových aktivit také nově a častěji objevovala zumba či horolezectví.

Czech Republic

UNILEVER ČR, spol. s r.o.
Voctářova 2497/18
Praha 8 – Libeň
180 00

+420 224 071 612
Veronika.Kusikova@unilever.com

Prozkoumat více o těchto tématech

Nahoru

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Neustále hledáme způsoby, jak se spojit s těmi, kteří sdílí zájem o udržitelnou budoucnost.

KONTAKTY

Spojte se se společností Unilever a týmy specialistů nebo najděte kontakty z celého světa.

Kontaktujte nás