Českým školám chybí peníze

Školy v České republice se nejčastěji potýkají s nedostatkem moderní techniky (36 %) a sportovního vybavení (34 %). Ředitelé škol a rodiče se shodují, že je třeba zlepšit školní prostředí obecně (33 %), na stavební úpravy však chybí peníze. Problémy se více týkají středních odborných škol než škol základních a gymnázií. Vyplývá to z březnového průzkumu značek Domestos & Cif . Značky Domestos & Cif proto mateřským, základním a středním školám chtějí pomoci prostředí zlepšit. Díky projektu „Péčí o svůj domov pomáhejte dětem“ mohou školy získat 10 x 500 000 Kč na nákup vybavení či renovaci.

Podle ředitelů a rodičů českým školám nejčastěji chybí: výpočetní technika, kvalitní audiovizuálního vybavení (dataprojektory, interaktivní tabule), sportovní vybavení a finanční prostředky na stavební úpravy. Na základní školu připadá průměrně pouze 1 interaktivní tabule. Ve školách s méně než 100 žáky se interaktivní tabule vyskytují velmi vzácně . Přesto je lépe hodnoceno vybavení základních škol a gymnázií ve srovnání se středními odbornými školami.

„Základní školy jsou na tom, co se týká vnitřního vybavení, poměrně dobře. Zřizovatelé (obce) se o své školy starají. Problém vidím spíše v nedostatku finančních prostředků na školní pomůcky pro I. stupeň, přírodopis, fyziku a vybavení laboratoří pro výuku chemie.“, shrnuje situaci v základním školství ředitelka ZŠ U Santošky v Praze 5.

Asi nejhůře jsou na tom střední odborné školy, kterým dokonce chybí tělocvičny, jídelny nebo šatny. Ani s technikou na tom nejsou nejlépe, jak potvrzuje Iva Pavlišová, ze Střední odborné pedagogické školy a gymnázia Evropská v Praze 6. „Bohužel interaktivních tabulí je minimum, většinou je jedna umístěna ve třídě, kde se studenti a učitelé střídají. Jako učitelka hudební výchovy bych také ocenila kvalitní reprodukční soustavu, aby bylo možné studentům lépe zprostředkovat kvalitní hudební zážitek.“

Ředitelé otevřeně přiznávají, že školám chybí moderní vybavení, přesto však hodnotí školy pozitivněji než rodiče dětí. Rodičům více vadí nedostatečně veselé a přátelské školní prostředí. Podle Valerie N., jejíž dcera začala letos chodit do první třídy, ve školách stále přetrvává trochu zkostnatělý pohled na interiér. „Myslím, že by stačilo použít jen více barev a hned by se žákům ve školách více líbilo i lépe učilo“, vysvětluje.

Finančních prostředků je v českém školství tradičně nedostatek. Značky Domestos & Cif proto chtějí pomoci školám a školkám prostředí zlepšit. Školy se mohou zapojit do projektu „Péčí o svůj domov pomáhejte dětem“ a získat 10 x 500 000 Kč na nákup vybavení dlouhodobého charakteru dle vlastního výběru či stavební úpravy. Škole mohou pomoci získat peníze také rodiče.

Alena Lamačová, alena.lamacova@amic.cz

AMI Communications, Týn 641 /4, Praha 1

Tel.: 234 124 112

Czech Republic

UNILEVER ČR, spol. s r.o.
Voctářova 2497/18
Praha 8 – Libeň
180 00

+420 224 071 612
Veronika.Kusikova@unilever.com

Prozkoumat více o těchto tématech

Nahoru

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Neustále hledáme způsoby, jak se spojit s těmi, kteří sdílí zájem o udržitelnou budoucnost.

KONTAKTY

Spojte se se společností Unilever a týmy specialistů nebo najděte kontakty z celého světa.

Kontaktujte nás