Nejvíce druhů vánočního cukroví pečou v Jihomoravském kraji

Období pečení vánočního cukroví právě začíná. Jak ukázal letošní průzkum* společnosti Unilever, Češi upečou tento rok méně cukroví než na minulé Vánoce. Zatímco v loňském roce se v českých domácnostech peklo průměrně 8,2 druhů cukroví, letos je to průměrně 8,0 druhů na jednu domácnost, největší počet se upeče na jižní Moravě – v průměru 11 druhů. Snížená chuť k pečení vánočního cukroví byla zaznamenána u všech věkových kategorií.

V pečení vánočního cukroví jsme my Češi spíše konzervativní. Většina z nás si jej stále peče sama. A to i přesto, že oproti roku 2009 klesl počet respondentů, kteří tvrdí, že pečou výhradě doma, z 54 % na 47 %. Průzkum dále ukázal, že pouhých 15 % domácnosti pečivo pouze kupuje v porovnání se 14 % s loňským rokem. Rozdíl lze sledovat i mezi městy a vesnicemi.

Ve velkých městech se ke kupovanému cukroví přiznává 19 % dotázaných, na vesnicích pouze 11 %. „Trend posledních let naznačuje, že pomalu přibývá Čechů, kteří si radši cukroví koupí než sami doma upečou. Vloni byl tento poměr 82 % ku 18 %, letos je to 80 % ku 20 %,“ říká Petr Hantych, regionální manažer business analýz Unilever CEE a Rusko.

Letos se společnost Unilever zaměřila i na rozdílný počet druhů cukroví v krajích České republiky. Firma zjistila, že nejvíce druhů (11 druhů) budou mít na Vánoce v Jihomoravském kraji. Na druhém místě se umístil kraj Zlínský se svými 9 druhy a třetím, početně nejvyšším krajem v druzích cukroví je Moravskoslezský kraj s 8,5 druhy cukroví. Naopak nejméně se podle výzkumu peče v Plzeňském kraji a to pouze 6,1 druhů.

Konzervativní jsou české hospodyňky i v obměně druhů cukroví – polovina z nich peče každý rok osvědčené druhy cukroví a jen občas vyzkouší nový druh. Experimenty a zcela nové druhy cukroví peče pouze 5 % z nich. Nejčastějším zdrojem nových receptů jsou kamarádky, kolegyně a příbuzné, teprve po nich následují recepty z časopisů a kuchařek.

Češi mají stále nejoblíbenější cukroví klasické druhy, jako jsou linecká kolečka a vanilkové rohlíčky, dále následují včelí úly, plněné ořechy a rumové kuličky.

* průzkum proběhl v srpnu a září 2010 a pracoval s reprezentativním vzorkem 500 respondentů

Czech Republic

UNILEVER ČR, spol. s r.o.
Voctářova 2497/18
Praha 8 – Libeň
180 00

+420 224 071 612
Veronika.Kusikova@unilever.com

Prozkoumat více o těchto tématech

Nahoru

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Neustále hledáme způsoby, jak se spojit s těmi, kteří sdílí zájem o udržitelnou budoucnost.

KONTAKTY

Spojte se se společností Unilever a týmy specialistů nebo najděte kontakty z celého světa.

Kontaktujte nás