Již potřetí byly vyhlášeny nejlepší české řepky

Hluk, 25. listopadu 2010 – Odborná porota dnes udělila ve dvou kategoriích ocenění „Nutričně nejkvalitnější řepka“ – v kategorii nově registrovaných odrůd zvítězila odrůda DK Exfile, v kategorii odrůd z aktuálního Seznamu doporučených odrůd vyhrála liniová odrůda Labrador. Tyto odrůdy zvítězily díky nejvyššímu obsahu lidskému zdraví prospěšných látek - vícenenasycených mastných kyselin. Soutěž již třetí rok vyhlašuje Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin a společnost Unilever, která využívá řepkový olej pro výrobu kvalitního rostlinného tuku Rama a majonézy Hellmann´s. O pozitivním vlivu řepkového oleje diskutovali i odborníci na nedávné odborné konferenci v Poděbradech.

Unilever logo

„Výběr kvalitních surovin a správné složení rostlinných olejů rozhoduje o dobré chuti finálního výrobku a jeho příznivém vlivu na naše zdraví. Proto je pro spotřebitele volba kvalitního a přírodního řepkového oleje a výrobků z něj vyrobených, například rostlinných tuků, majonéz a tatarských omáček, určitě správnou volbou. O vhodnosti řepkového oleje se vedla rozsáhlá debata i na odborné konferenci Výživa - nedílná součást léčby závažných chorob v Poděbradech, kde se přítomní odborníci shodli na přínosech řepkového oleje pro lidské zdraví,“ říká manažer vývoje a jakosti doc. ing. Jiří Brát, CSc. ze společnosti Unilever.

Jak se hodnotí nejlepší řepka?

„Hodnocení přihlášených odrůd probíhalo podle předem určených pravidel a pomocí speciálního vzorce zohledňujícího nejvyšší obsah esenciálních mastných kyselin, přičemž větší důraz byl kladen na obsah omega 3 mastných kyselin, kterých je v naší stravě větší nedostatek,“ dodává doc. Ing. Petr Baranyk, CSc. ze SPZO.

Proč je řepkový olej vhodný pro výrobu potravin a náš organismus?

Řepkový olej obsahuje v porovnání s ostatními oleji nejméně nasycených mastných kyselin

a naopak významné množství vícenenasycených mastných kyselin včetně esenciálních omega 3

a omega 6 mastných kyselin. Z hlediska podílu omega 3 mastných kyselin patří dokonce mezi nejvýznamnější zdroje. I z toho důvodu výrobci, včetně společnosti Unilever, využívají řepkový olej pro výrobu kvalitních rostlinných tuků či majonéz.

Výživoví odborníci z České republiky i celého světa se také shodují na nutnosti omezovat příjem nasycených a trans mastných nenasycených kyselin, obsažených zejména v živočišných tucích, a naopak zvyšovat příjem vícenenasycených mastných kyselin, včetně esenciálních omega 3. Ty jsou stejně jako esenciální omega 6 nezbytné pro naše zdraví, které může řepkový olej pozitivně ovlivnit. Tělo si je neumí vytvořit samo, a proto je důležitý jejich dobrý zdroj. Esenciální mastné kyseliny totiž pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu a snižovat riziko onemocnění srdce

a cév. Organizmus je potřebuje k zajištění základních buněčných funkcí, bez nich by nebyla možná látková výměna.

„Vývoj skladby mastných kyselin v řepkovém oleji je nutné bedlivě sledovat, protože se stále mění. Pokud by poklesl obsah vícenenasycených mastných kyselin a zejména kyseliny linolenové, řepkový olej by jako nutričně velmi hodnotná surovina pro potravinářský průmysl přestal být tolik atraktivní,“ okomentoval důvod ocenění vybraných odrůd doc. Brát.

V posledních letech mají tuky obecně mezi širokou veřejností špatnou pověst. Nejvýraznějším důvodem je narůstající výskyt nadváhy v populaci. Ten však není spojen pouze s konzumací tuků, ale především s nerovnováhou mezi příjmem a výdejem energie.

Podle výživových doporučení bychom měli konzumovat přibližně dvě třetiny rostlinných tuků a jednu třetinu tuků živočišních. To znamená, že nenasycené mastné kyseliny by měly v naší stravě převažovat a od tohoto principu by se měl odvíjet i výběr potravin a celková skladba stravy.

Více informací na www.zdravykorinek.czwww.spzo.cz

Czech Republic

UNILEVER ČR, spol. s r.o.
Voctářova 2497/18
Praha 8 – Libeň
180 00

+420 224 071 612
Veronika.Kusikova@unilever.com

Prozkoumat více o těchto tématech

Nahoru

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Neustále hledáme způsoby, jak se spojit s těmi, kteří sdílí zájem o udržitelnou budoucnost.

KONTAKTY

Spojte se se společností Unilever a týmy specialistů nebo najděte kontakty z celého světa.

Kontaktujte nás