V domácnosti vás žije mnohem víc, než si myslíte!

Myslíte si, že znáte všechny členy vaší domácnosti? Tak to jste na omylu! Domácnost totiž nesdílíme zdaleka jen s našimi blízkými. Dělíme se o ni s miliony okem neviditelných mikroorganismů, které jsou všudypřítomné. Většina bakterií kolem nás je neškodná, ale jsou i takové, které mohou představovat určitá zdravotní rizika. Která místa v domácnosti jsou z tohoto pohledu nejnebezpečnější a jak zařídit, aby bylo vše čisté?

Kuchyn

V domácnosti vás žije mnohem víc než si myslíte

Možná vás to překvapí, ale kuchyň není jen srdcem domova, ale také největším královstvím bakterií. Nejvíce z nich se totiž nachází právě na místě, kde vaříme a jíme. Největším problémem v kuchyni jsou houbičky, hadříky a utěrky. Z průzkumu neziskové organizace NSF International vyplývá, že 77 % houbiček a utěrek na nádobí je pozitivních na koliformní bakterie jako jsou například E. coli nebo Salmonella, které si domů přineseme na nemytém ovoci a zelenině, či můžou pocházet se syrového masa.

Kombinace tepla, vlhka a zbytků potravin je ideální pro množení bakterií. Dalším rizikovým místem je pracovní deska na kuchyňské lince, dřez a vodovodní baterie. Velké množství bakterií se pak drží také v ubrusech a prostírání.

Svou pozornost bychom tedy kuchyni měli věnovat nejen při pravidelném týdenním úklidu, ale také průběžně. S každodenním rychlým úklidem vám pomůže například čisticí sprej Cif Kuchyň, který stačí jen jednoduše nastříkat na znečištěné místo, setřít vlhkým hadříkem a špína je ihned pryč. Houbičky na nádobí je vhodné měnit alespoň jednou týdně. Každý třetí den by se pak měly vyměnit také utěrky na nádobí a hadřík na otírání pracovní desky. Mytí nádobí, otírání pracovní desky a trouby se sporákem je pak pro většinu z nás každodenní samozřejmostí.

Zároveň je důležité správné zacházení s čerstvými a tepelně upravenými potravinami, které by neměly přijít vzájemně do kontaktu. „Důležitá jsou i prkénka a pracovní plochy, kde bychom neměli najednou pracovat se syrovým a tepelně opracovaným masem, či umytou a neumytou zeleninou a podobně,“ dodává Barbora Uhrová, technologická specialistka značek Cif a Domestos.

Loznice

Myslíte si, že vaší ložnici se všichni „nežádoucí tvorové“ vyhýbají velkým obloukem? Tak to se ale mýlíte! Právě v ložnici se totiž vyskytuje obrovské množství roztočů a nejvíce se jich pak drží přímo ve vaší posteli. Roztočům svědčí vlhké a teplé prostředí, nejvíce si tedy „lebedí“ v peřinách, polštářích a matracích. Také podložky v posteli, povlečení a přehozy pro ně představují ideální prostředí. Tito drobní členovci způsobují alergie, podráždění či astma.

Chcete-li výrazně eliminovat výskyt roztočů, nechte si své podušky každé tři měsíce vyčistit v čistírně. Po roce používání je pak vyměňte za nové. Postelové podložky perte alespoň jednou za půl roku, povlečení pak každý týden. Rozhodně nezapomínejte ani na žehlení, horká pára totiž účinně ničí i ty nejodolnější roztoče a bakterie. Roztoče zabíjí také sluneční záření, proto je důležité pravidelně podušky větrat venku.

Koupelna

Bylo prokázáno, že se v koupelnách všeobecně objevuje méně bakterií, než je tomu v kuchyni. Mezi jedno z nejrizikovějších míst v koupelně patří vana. Teplo a vlhko jsou totiž ideálním prostředím pro množení bakterií, které si z těla při koupání smyjeme. Americký Msn.com uvádí, že na 1 cm2 se nachází dokonce až 50 000 bakterií. Načervenalý film ve spárech vany pak tvoří bakterie Serratia marcescens, která může způsobit například infekci močových cest.

Chcete-li minimalizovat výskyt bakterií, virů i plísní, věnujte vaší koupelně pravidelnou péči. Úklid by se měl provádět minimálně jednou týdně. Starým kartáčkem důsledně vyčistěte hůře přístupné prostory kolem vodovodních baterií a odtoků. Zvýšenou pozornost věnujte také skleničce nebo hrnečku, do něhož odkládáte zubní kartáček a poličkám s kosmetikou.

Toaleta

Různými průzkumy bylo prokázáno, že toaleta zpravidla není tím na mikroorganismy nejbohatším místem ve vaší domácnosti. Má ale také svá specifika. Výskyt mikrobů je pro toto místo přirozený, a tak je jen na nás minimalizovat s tím spojená rizika.

Věděli jste, že při spláchnutí toalety dokážou mikrobi urazit vzdálenost až 1,8 metru a některé bychom tu našli ještě za dvě hodiny po spláchnutí? Kde všude se v prostoru toalety či koupelny usadí, můžeme jen odhadovat. Jedním z útočišť mikrobů se tak může stát dokonce i kartáček na zuby. Výsledky průzkumu NSF International hovoří o tom, že pokud není záchod od koupelny oddělený, pochází dokonce až 51 % mikrobů právě z toalety.

Úklid wc je tedy nutné provádět pečlivě a pravidelně, jedině tak na mikroby skutečně vyzrajete. „Doporučuje se toaletu před spláchnutím zavřít a věnovat její dezinfekci dostatečnou a hlavně pravidelnou péči. Rozhodně nezapomínejte ani na splachovadlo, i to totiž může být domovem mnoha bakterií. Výskytu nežádoucích bakterií v záchodě můžete předejít například použitím tekuté dezinfekce jednou týdně a umístěním WC bloku do toalety,“ dodává Barbora Uhrová, technologická specialistka značek Cif a Domestos.

Nahoru

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Neustále hledáme způsoby, jak se spojit s těmi, kteří sdílí zájem o udržitelnou budoucnost.

KONTAKTY

Spojte se se společností Unilever a týmy specialistů nebo najděte kontakty z celého světa.

Kontaktujte nás