Přeskočit na Obsah

Fantastický plast – úspěšný příběh Young Entrepreneurs Awards

Publikováno:

Letošní ročník ocenění Unilever Young Entrepreneurs Awards odstartoval a přihlásit se do něj můžete do 30. června 2017. V tomto článku vám představíme výjimečný příběh vítěze loňského ročníku Oscara Andrese Mendeze Gerardina, který nám prozradil, jak výhra v naší soutěži změnila jeho společnost Conceptos Plasticos, která působí v oblasti recyklace plastu.

Oscar Andres Mendez with recycled plastic

Ve společnosti Unilever víme, že inovace hrají klíčovou roli ve vytváření světa, ve kterém je udržitelnost jeho samozřejmostí.

To je důvod, proč jsme opravdu vděční za konání dalšího ročníku Unilever Young Entrepreneurs Awards, pořádaného v partnerství s University of Cambridge Institute for Sustainability Leadership (CISL) a ve spolupráci s organizací Ashoka. Ocenění Unilever Young Entrepreneurs Awards je zaměřeno na podporu a oslavu inspirativních mladých lidí z celého světa a jejich iniciativ, produktů nebo služeb, které řeší některé z největších problémů naší planety a týkají se udržitelnosti.

Úspěch v naší soutěži Young Entrepreneurs Awards (YEA) může přinést velkou změnu – vám, vašemu podnikání či iniciativě a také společnosti. Všichni naši finalisté obdrží finanční odměnu a mentoring a řada z nich díky tomu může své skvělé nápady posunou ještě dále.

V roce 2016 zvítězil Oscar Andreas Mendez Gerardino se svým projektem Conceptos Plasticos. Andreas založil kolumbijskou společnost, která recykluje plast a mění ho ve stavební materiál pro vysoce kvalitní, bezpečné a nízkonákladové bydlení. O rok později s námi Oscar sdílel to, jak jeho účast v naší soutěži změnila jeho, jeho podnikání a recyklování jako takové. Přečtěte si více o Oscarovi a jeho společnosti Conceptos Plasticos.

Oscare, děkujeme, že jsi souhlasil s rozhovorem. Co se změnilo u Conceptos Plasticos od doby, kdy jsi vyhrál v soutěži YEA v roce 2016?

Poslední rok byl trochu náročný. Tím, že jsme vyhráli v soutěži a psalo se o nás v médiích, jsme obdrželi tisíce dotazů z celého světa. Již předtím jsme podnikali, ale na lokální úrovni, a zaměřovali jsme se na zlepšování vlastního města tím, že jsme se zaměřili na špatně recyklovatelný plast. Od účasti v soutěži jsme obdrželi dotazy z Jihoafrické republiky, Filipín, Haiti, Nikaraguy, Kostariky a Libanonu. Zdvojnásobili jsme naši výrobní kapacitu, zvýšili prodeje, a spolupracujeme s velkými společnostmi na portfoliu služeb souvisejících s recyklací.

“Zdvojnásobili jsme naši výrobní kapacitu a zvýšili naše prodeje."

Jak ti pomohla soutěž YEA v tom, abys byl připravený na takový úspěch?

Zaprvé, pomoc, kterou jsme dostali na Cambridge, nám pomohla vytvořit náš podnikatelský model a porozumět významu, jaký můžeme hrát v cirkulární ekonomice. Také nám to pomohlo podívat se na náš projekt z globální perspektivy a uzpůsobit ho tak, aby řešil globální problémy. Naučit se jednat s bankami a velkými společnostmi bylo také velmi důležité.

“Může se balení mojí zmrzliny stát součástí mého domu? Ano, pokud s ním zacházíte správně."

Dosáhl jsi toho, co jsi očekával?

Splnili jsme naše původní cíle, ale vzápětí jsme si stanovili cíle ještě ambicióznější! Mnoho míst, odkud dostáváme nabídky, nemají takovou zkušenost s recyklací jako my, což znamená, že nemají k dispozici materiál, se kterým v rámci našeho projektu pracujeme. To vyžaduje změnu.

Pokud máte rádi zmrzlinu, která je zabalená v plastovém obalu, a zeptáte se mě, jak může být tento plast přeměněn na zeď domu, odpovím vám, že může, ale pouze pokud s plastem zacházíte správně. Součástí našeho projektu je spolupráce s vládami na tom, jak mají vypadat nové regulace v oblasti plastů. Vidíme pokroky v Latinské Americe, ale z celosvětového hlediska musíme ještě urazit dlouhou cestu.

Setkal jsi se za uplynulý rok s nějakými problémy nebo komplikacemi?

Kromě infrastruktury recyklace existuje také problém se stavebním omezením. Náš produkt je alternativou k tradičním stavebním materiálům. Bereme plastový odpad bez jakékoliv hodnoty, kterého je těžké se zbavit, a měníme ho na produkt, který může vyřešit problémy s bydlením a jeho nedostatkem a vedle toho podporovat komunity v tom, aby si stavěly a měly vlastní bydlení. Avšak stavebnictví je tradičním sektorem a regulační organizace se neposouvají stejnou rychlostí jako inovace. My toto řešíme tak, že náš projekt lidem představujeme – jaký produkt vyrábíme a jak náš model pozitivně působí na společnost a životní prostředí.

“Nové možnosti, nové způsoby i nové vztahy."

Znovu ti děkujeme, Oscare, a přejeme hodně dalších úspěchů s Conceptos Plasticos. Ještě než se rozloučíme, jakou radu bys dal letošním účastníkům ocenění Young Entrepreneurs Awards?

Dobrá otázka. Je to určitě výjimečný zážitek. Měli by si ze všech hovorů i mítinků odnést maximum, měli by mít otevřené oči i mysl, hledat nové možnosti, nové způsoby i nové kontakty či spolupráce.

Zpět nahoru