Přeskočit na Obsah

Jak mohou inovativní řešení pro vodu vrátit ženám jejich čas

Publikováno:

Stále více lidí po celém světě je nuceno přežívat s omezeným přístupem k čisté vodě. Úkol nanosit vodu přitom většinou spočívá na bedrech žen a dívek.

Woman with the Kunikoa cook stove

Máme jedinečnou výchozí pozici pro pomoc

Odhaduje se, že ženy stráví obstaráváním vody každý den celkem 200 miliónů hodin. Je to čas, který by mohly využít k učení se novým dovednostem, vydělávání na živobytí nebo k práci pro svou komunitu. Je to také překážka bránící rozvoji práv žen i zlepšování jejich postavení a ekonomické situace.

Naším cílem, kterého chceme dosáhnout pomocí pilíře Zkvalitnění životních podmínek našeho plánu udržitelného rozvoje, je do roku 2020 podpořit 5 miliónů žen. Vzhledem k našemu portfoliu značek pro zdraví a osobní hygienu, zkušenostem se změnami návyků a globálnímu dosahu máme jedinečné podmínky k tomu, abychom mohli pomoci zlepšit přístup k vodě, sanitačním opatřením a hygieně (WASH) a zajistit jejich udržitelné používání.

Zejména máme potřebný záběr a odborné znalosti, abychom mohli vyvíjet inovace, které pomohou lidem překonat špatný či nespolehlivý přístup k vodě. Zde jsou dva příklady těchto inovací.

Snižování zatížení neplacenou prací

Značka Surf oznámila zahájení jedinečného tříletého partnerství s charitativní organizací Oxfam, jehož cílem je rozpoznat, redukovat a přerozdělit čas, který ženy a dívky tráví neplacenou prací. Ta zahrnuje třeba praní, vaření, uklízení nebo obstarávání vody. V některých zemích světa tyto činnosti zaberou až šest hodin denně.

Jak to uděláme:

  • Zvyšováním povědomí o tomto problému pomůžeme společnosti, aby si uvědomila, že ženy mají kvůli starosti o domácnost omezené možnosti.
  • Vybudujeme infrastrukturu dodávek vody a rozběhneme iniciativy pro usnadnění a urychlení péče o domácnost, aby ženy měly více volného času na věci, které jsou pro ně důležité.
  • Ve spolupráci s komunitami, vládami a společnostmi budeme usilovat o změnu postojů a vnímání ženské role, aby se péče o domácnost spravedlivěji rozdělila mezi ženy a muže.

Tento program, který je první svého druhu, bude spuštěn na Filipínách a v Zimbabwe a přímým způsobem změní životy stovek tisíců lidí. Propagací aktivit zaměřených na rozpoznání dopadu, jaký má neplacená práce v domácnosti na život žen a dívek, se pak dotkne miliónů dalších lidí po celém světě.

Analia Mendez, která je v Unileveru globální ředitelkou pro oblasti sociální problematiky a péče o domácnost, říká: „Klíčem k dosažení skutečné změny v rozvojové problematice je spolupráce a tento program je skvělým příkladem partnerství, které kombinuje osvědčené metodiky organizace Oxfam pro řešení neplacené práce s našimi odbornými znalostmi v oblasti marketingu, technologií a poznatků o spotřebitelích.“

Zvyšování dostupnosti v místech s nedostatkem pitné vody

Značka prostředků na mytí nádobí Sunlight společnosti Unilever ve spolupráci s organizacemi TechnoServe a Oxfam otevírá vodní centra Sunlight v Nigérii. Tato centra se nacházejí v regionech s nedostatkem pitné vody a pomáhají místním obyvatelům ušetřit čas trávený obstaráváním vody a předcházet používání špinavé vody. Místní ženy zaškolujeme v provozu center, čímž jim poskytujeme dovednosti a příležitost k výdělku.

Po úspěchu našich prvních dvou vodních center Sunlight jsme v letech 2015–16 v Nigérii otevřeli dalších osm. Naším cílem je uvést do provozu 1000 center, z nichž každé bude v dosahu 160 domácností (1200 lidí). Dlouhodobě bychom tak mohli pomoci více než miliónu lidí.

Zpět nahoru