Toggle Hledat

Míša logo

Míša

Tvarohový Míša, jedna z nejoblíbenějších zmrzlin u nás, letos oslavil padesáté jubileum. Pro mnoho lidí představuje krásnou vzpomínku na dětství, a pro někoho je dokonce synonymem pro jakýkoliv nanuk.

Zmrzliny Míša jsou vyráběny z kvalitních surovin , jsou plné tvarohu a smetany. Míša tvaroh na dřívku obsahuje 53% tvarohu a za padesát let svého života se takřka nezměnil. Stále nás vítá v bílém obalu s medvídkem, zahalený do kakaového kabátku.

Historie značky

Asi už si nikdo nevzpomene, koho napadlo na samém začátku 60. let zamrazit tvaroh se smetanou a cukrem a vytvořit tak první tvarohovou zmrzlinu. Jisté je pouze to, že k tomu došlo v továrně Laktos v Praze Vysočanech. Nový výrobek musel nejprve projít složitým schvalovacím procesem a v roce 1962 se dostal do výroby.

Už v tomto roce se prodával pod názvem Míša a měl prý dokonce stejné logo s medvídkem, jaké má dnes. Původní Míša byl zabalen v pergamenovém papíru a stál 1 korunu. Vše, včetně balení hotových zmrzlin, se dělalo ručně v teplotách hluboko pod nulou. Osmnáct pracovnic mlékárny vyrobilo v těchto podmínkách kolem tisícovky kusů za hodinu.

Podstatnou modernizaci přineslo stěhování výroby Míši do Zdounek u Kroměříže na přelomu 60. a 70. let. V roce 1973, po dlouhodobých schvalovacích procedurách, se ve výrobě začal používat tvaroh vyráběný odstředivkovým způsobem. Díky jeho použití zmrzlina získala lepší konzistenci, lépe se čerpala, čímž vzrostla kapacita výroby o 75 % a produktivita práce dokonce o 140 procent. I její chuť se vylepšila. Míša také dostal nový tvar, objem 55 ml a dřívko - a tím i podobu, v jaké ho známe dnes.

V nezměněné podobě Míša překonal Sametovou revoluci, rozdělení Československa, přelom tisíciletí a letos oslaví již padesátileté výročí. Tradiční ledová pochutina zaznamenala výraznější změnu, když se kromě tvarohové příchutě začala vyrábět i meruňková a jahodová. Později se Míša objevuje i v rodinném balení ve třech variantách – bílá, kakaová a jahodová v praktických plastových vaničkách.

Kontaktní detaily společnosti Unilever

Czech Republic

Unilever Vietnam
156 Nguyen Luong Bang Avenue
Tan Phu Ward, District 7
Ho Chi Minh City
Vietnam

Nahoru